Marți, 21 noiembrie, creştinii ortodocşi de stil vechi i-au cinstit pe Sfinţii Arhangheli Mihail şi Gavriil.  În ajun, în incinta spitalului care poartă numele Sfîntului Arhanghel Mihail, colectivul acestei instituții sanitare, cu ocazie luminatei sărbători, a participat la o liturghie, au aprins lumînări şi s-au rugat, împreună cu un sobor de preoți de pe lîngă Biserica cu același nume, pentru binele lor şi al celor apropiaţi, pentru sănătate și vindecare. Este pentru al 8-lea an cînd acest minunat și devotat cauzei umane colectiv, împreună cu fețele bisericeși,  prin rugăciune curată, și-au oxigenat viața sufletească. Iar părintele Marin, cel care păstorește de mulți ani sufletele creștinilor de la Spitalul Sf. Arhanghel Mihail a amintit tuturor că Sfinţii Mihail şi Gavriil sînt consideraţi ocrotitori şi călăuze ale sufletelor care ajung în Rai. Arhanghelul Gavriil a fost trimis la Fecioara Maria să-i aducă vestea despre naşterea lui Iisus, iar Arhanghelul Mihail este considerat voievodul oştilor cereşti. În popor se spune că el poartă cheile Raiului. Această zi este specială pentru mai bine de 100.000 de moldoveni, care îşi marchează onomastica. Totodată, în mai multe localităţi este sărbătorit hramul, între care, bineînțeles, se numără și Spitalul Clinic Municipal Sf. Arhanghel Mihail din capitală, ocazie cu care managerul acestei instituții dna Tatiana Harghel a adresat tuturor cele mai cordiale felicitări, urări de sănătate și izbîndă în toate.

CategoryNoutăți

Telefon:        0(22)29-26-52