La acest eveniment European care si-a petrecut lucrările pe perioada 21-24 septembrie 2016 în Sinaia , a participat si dna doctor Tatiana Harghel, vice-director al Spitalului clinic municipal „Sfintul Arhangel Mihail ”din capitală : „Un congres jubiliar, care firește a avut și un generic „Viitorul incepe azi”. Acest eveniment a oferit foarte multe preocupări pentru cei prezenți la acest forum stiințific cum ar fi:insuficiența cardiacă.anticoagulare,dislipidemii,imagistcă, resuscitare. Dacă analizam foarte bine situația epidemiologică privind incidența înaltă a bolilor cardiovasculare în lume dar și în Moldova, constatăm că tot mai multe persoane sunt diagnosticate cu boli cardiovasculare. Noi , medicii, astăzi cunoaștem foarte multe despre evoluția , cauzele și complicațiile induse de bolile cardiovasculare. Firește că prezența mai multor factori de risc la aceeași persoană cum ar fi hipertensiunea arterială, dislipidemiile,diabetul zaharat,obezitatea,crește riscul de a dezvolta o boală cardovasculară.Dealfel toți acești factori pot fi controlați și modificați prin modificarea stilului de viață. În spitalul clinic municipal „Sfintul Arhangel Mihail ”în clinica de terapie,medicii tratează complicațiile induse de hipertensiunea arterială, diabet zaharat. Astăzi pe bune, profesionalizmul medicilor și gradul înalt al medicației țintite în controlul bolilor cardovasculare a atins cote înalte, cu toate acestea , e necesar ca fiecare dintre noi să conștientizeze că sănătatea inimii depinde de obișnuințele noastre, de bucuriile și de stresurile care sunt parte a vieții .Fiți Sănătoși ”